9 Aralık 2010 Perşembe

Module 4'te Öğrendiklerim

Soru1 : Teknoloji, öğrenmeyi desteklemek ve değerlendirmek için en etkili nasıl kullanılabilir?

Cevap1 : Öğrenmeyi bir süreç olarak düşünürsek, teknoloji bu süreci başarılı bir şekilde geçirmemiz için çok faydalı bir araçtır bizler için. Öğrencinin seviyesine uygun öğrenme araçları geliştirmek, hedeflediğimiz kazanımları kontrolünü sağlamak, yine öğrenme sürecini değerlendirmek amacıyla kullanabiliriz teknolojiyi.

Soru2 : Öğrenme örneğini hazırlamak, ünitedeki beklentilerimi daha açık hale getirmeme ve öğretim sürecini tasarımlamama nasıl yardımcı olabilir?

Cevap2 : Öğrenme Örneğini Hazırlama; ünitedeki beklentilerimi daha açık hale getirir. Çünkü öğrenme örneğini öğrenciyle empati kurarak, kendimizi öğrenci yerine koyarak oluştururuz. Öğrenme örneği, bizim öğrencilerden beklentimizden ziyade, öğrencinin öğrenme sürecinden beklentilerini yansıtır aynı zamanda. Öğretim süreci de Öğretim Programı Tasarım Soruları doğrultusunda hazırlanan Öğrenme Örneği sayesinde daha verimli hale gelir.

Soru3 : Öğrencilerin, projelerini hazırlarken öğrenme amaçlarına ulaşacaklarından nasıl emin olabilirim?

Cevap3 : Öğrenme amaçları biraz da öğrenme örneği ve Öğretim Programı Tasarım Soruları doğrultusunda belirlenene kazanımlardır. Biz bu süreci ne kadar kontrollü değerlendirirsek o kadar emin olabiliriz. Öğrenme öncesi, öğrenme sırasında ve öğrenme sonrası değerlendirmeler öğrenme sürecini daha verimli kılacak ve öğrenme amaçlarına ulaşmamızda bize rehber olacaktır.

1 yorum:

  1. İnterneti öğrencilerin araştırma yapmaları içinde kullanamazmıyız.

    YanıtlaSil